پوکر

قوانین بازی پوکر

راهنمای قوانین بازی پوکر تگزاس و پوکر هولدم

قوانین بازی پوکر: وقتی صحبت از قانون به ‌میان می‌آید، مساوی‌ست با رعایت‌کردن یک‌سری روابط ‌و ضوابط. کسی حق ندارد خارج از قوانین، رفتار یا حرکتی را انجام دهد. قوانین به‌وجود آمده‌اند تا نظم و یک‌دستی ایجاد شود. بدیهی‌ست در شهری که قانون رعایت شود، شهروندان به‌راحتی می‌توانند زندگی و امرار معاش کنند. ولی امان از روزی که در یک شهر قانونی وضع نشود! هرج‌ومرج و ناهنجاری زندگی تمامی افراد را مختل می‌کند. پس وقتی شما با مسئله‌ای روبه‌رو می‌شوید که در آن‌جا  قانون وجود دارد، خیال‌تان از نبود شلختگی راحت می‌شود. اهمیت وجود قانون باعث شده تا بازی‌ها و سرگرمی‌ها هم برای‌خودشان قوانین داشته باشند. از جمله‌ی این بازی‌ها می‌توان به پوکر اشاره کرد. برای آنکه همه از یک قاعده پیروی کنند،  قوانین بازی پوکر وضع شده است. اگر علاقه دارید تا با این بازی آشنا شوید، لازمه‌ی آن یادگیری قواعد بازی پوکر است. ما قوانین و اصطلاحات پوکر را در پرادو مگ توضیح داده‌ایم.

قوانین بازی پوکر چیست؟

قوانین بازی پوکر

نوشته های مشابه

قوانین بازی پوکر برای افرادی که می‌خواهند بدانند در این بازی سحرآمیز چه می‌گذرد که این‌چنین در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته، بی‌شک علامت سوال بزرگی خواهد بود.  مهم نیست در جمع خانوادگی هستید، در حال بازی پوکر آنلاین بوده یا به‌صورت حضوری می‌خواهید شانس‌تان را امتحان کنید؛ دانستن قوانین بازی پوکر اولین چیزی‌ست که باید در این خصوص بدانید.

صحبت از شانس شد! درست است که بازی پوکر بر پایه‌ی شانس بنا شده، اما اگر قانون بازی پوکر را ندانید حتی اگر خوش‌شانس‌ترین هم باشید، باز هم احتمال باخت شما وجود دارد. این درحالی‌ست‌که عکس این ماجرا هم صادق است. یعنی اگر شانس با شما یار نباشد اما قوانین و استراتژی بازی پوکر را به‌خوبی بلد باشید، ممکن است همه را حیرت‌زده کرده و برنده‌ی بازی شوید.

پس برای آشنایی با قوانین پوکر پاسور، با پرادو مگ همراه شوید.

قوانین بازی پوکر تگزاس

قوانین بازی پوکر تگزاس

بازی پوکر یکی از بازی‌های ملی کشور آمریکا بوده که تاریخ‌شناسان را به رودهای میسیسیپی در قرن 18 و 19 می‌کشاند. آن‌‌ها معتقدند تاریخچه‌ی این بازی به قمارخانه‌هایی که در قایق‌های رود میسیسیپی تاسیس شده است برمی‌گردد.

اما عده‌ای هم معتقدند که این بازی مسحورکننده، ریشه در کشورهای دیگر از جمله ایران خودمان دارد! به همین منظور انواع مختلفی از بازی پوکر و قوانین و قواعد بازی پوکر به‌وجود آمده. اما فارغ از این موضوع، آن‌چه که این بازی را جهانی و مشهور کرده، قدرت هوش و دست‌خوانی با چاشنی شانس است که بازیکنان را به‌چالش می‌کشد.

در ادامه برخی از مدل‌های معروف پوکر را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. اما آنچه که باید برای شما از همه مهمتر باشد، قوانین بازی پوکر تگزاس است. زیرا سرمنشا تمام مدل‌های پوکر بوده و لازمه‌ی آشنایی با سایر مدل‌ها، یادگیری قوانین بازی پوکر تگزاس است.

قوانین بازی پوکر هولدم

قوانین بازی پوکر هولدم
قوانین بازی پوکر هولدم

 

پوکر هولدم اسامی مختلفی دارد: پوکر تگزاس هولدم، پوکر تگزاس، پوکر هولدم، پوکر استاندارد و غیره. پوکر تگزاس هولدم همان پوکری‌ست که در مسابقات جهانی، کازینوها و بازی‌های آنلاین برگزار می‌شود و طرفداران بی‌شماری دارد. همانطور که در بخش قبلی هم ذکر کردیم، آشنایی با این بازی به‌منز‌له‌ی شناخت اساس و پایه‌ی قوانین بازی پوکر است. پس تمام حواس‌تان را به این مقاله بسپارید. البته ما سعی می‌کنیم در برخی جاها قوانین را تکرار کنیم تا کاملا با آن آشنا شوید.

بازی پوکر از 52 کارت و تعداد 2 الی 10 بازیکن تشکیل می‌شود. این بازی یک کارت‌پخش‌کن یا دیلر دارد که در بازی‌های رسمی از قبل انتخاب شده و در بازی‌های دوستانه و خانوادگی از بین بازیکنان انتخاب می‌شود.

انتخاب دیلر به این صورت است که یکی از بازیکنان کارت‌ها را بُر زده و از سمت چپ خود به هر شخص یک کارت می‌دهد. (توجه داشته باشید که گردش بازی در پوکر در جهت عقربه‌های ساعت است). هروقت به اولین شخص، کارت سرباز یا jack رسید؛ او به‌عنوان کارت‌پخش‌کن انتخاب می‌شود.

از مهم‌ترین قوانین پوکر می‌توان به ارزش‌گذاری کارت‌ها اشاره کرد. در این بازی، کارت آس از بالاترین ارزش برخوردار بوده و پس از آن شاه، بی‌بی، سرباز، 10، 9، … از بالاترین تا پایین‌ترین ارزش‌گذاری می‌شوند. سپس با توجه به کارت‌هایی که پخش می‌شود و کارت‌های عمومی‌ای که روی میز قرار می‌گیرد، جریان بازی آغاز می‌شود. بازیکنان باید با توجه به الگویی که در ادامه خواهیم گفت، با 2 کارتی که در دست دارند و 5 کارتی که روی میز در آخر قرار می‌گیرد، دست 5 تایی خود را بسازند.

الگوی 10گانه در قوانین بازی پوکر

الگوی 10گانه در قوانین بازی پوکر

در ادامه به 10الگویی خواهیم پرداخت که بازیکنان باید آن‌ها را حفظ کرده و در حین بازی از آن استفاده کنند. این الگوها و دست‌ها هستند که تا حد زیادی برنده را مشخص می‌کنند. توجه داشته باشید که ترتیب این الگوها که در ادامه آمده، نشانه‌ی ارزششان است. پس اولین الگویی که معرفی می‌کنیم دارای بیشترین ارزش است.

  • رویال فلاش (Royal Flush): چنانچه شما چنین دستی را داشته باشید، بی‌شک برنده خواهید بود! رویال فلاش قوی‌ترین دست در پوکر محسوب می‌شود. این الگو از آس، شاه، بی‌بی، سرباز و 10 با خال یکسان تشکیل شده است. توجه داشته باشید که در قوانین بازی پوکر، خال‌ها هیچ برتری‌ای نسبت به یکدیگر ندارند. اگر شما به‌همراه یکی دیگر از بازیکنان دست رویال فلاش داشته باشید، پولی که در وسط زمین (بانک) جمع شده، در نهایت بین شما دونفر تقسیم خواهد شد.
  • استریت فلاش (Straight Flush): به 5کارت پشت سر هم با خال یکسان می‌گویند (مثلا سرباز، 10، 9، 8، 7).
  • چهارکارت مشابه (Four Of a Kind): وقتی چهارکارت با ارزش یکسان کنار یکدیگر قرار بگیرند.
  • فول هاوس (Full House): به دستی گفته می‌شود که در آن سه کارت با ارزش یکسان و یک‌جفت کارت مشابه وجود داشته باشد، مثلا سه کارت 9 و دو کارت 7.
  • فلاش (Flush): به دستی می‌گویند که 5کارت با خال یکسان و بدون ترتیب در کنار هم قرار بگیرند.
  • استریت (Straight): در این دست کارت‌ها با خال‌های متفاوت اما با ارزش متوالی وجود دارد. مثلا: 98765
  • سه کارت مشابه (Three of a Kind): این دست زمانی اتفاق میفتد که سه کارت با ارزش یکسان و دو کارت نامرتبط در کنار یکدیگر قرار گیرند. مثلا: KKK73
  • دو جفت (Two Pair): به دستی که دو جفت کارت با ارزش‌های مختلف و یک کارت بی‌ربط داشته باشد، گویند. مثلا: JJ883
  • یک جفت (One Pair): دستی که تنها یک جفت کارت با ارزش یکسان و سه کارت متفاوت داشته باشد. مثلا: QQ725

10)های‌کارت (High Card): رسیدیم به ضعیف‌ترین دست در بازی پوکر. این دست از هیچ‌یک از الگوهای قبلی پیروی نکرده و از پنج کارت بی‌ربط تشکیل شده است. بدیهی‌ست در این شرایط، دستی که کارت باارزش‌تری داشته باشد، برنده خواهد بود.

اصطلاحات پوکر

اصطلاحات پوکر
اصطلاحات پوکر

Dealer: به پخش‌کننده‌کارت در بازی گویند.

Fold: بازیکنی که از گذاشتن شرط خودداری کرده و از بازی کنار می‌رود. اما نمی‌تواند پولی که وارد بازی کرده را خارج نماید.

Call: بازیکنی که مبلغ شرط تعیین‌شده توسط بازیکن پیش از خود را قبول کرده و مبلغ شرط را افزایش نمی‌دهد.

Raise: بازیکنی که شرط بازی را افزایش می‌دهد. در این شرایط، بازیکنانی که پس از او قرار دارند می‌بایست مبلغ Raise شده را روی میز قرار دهند.

Check: بازیکنی که از شرط خود راضی است و نیاز به شرط‌بندی مجدد ندارد. چنانچه بازیکنی تصمیم بگیرد مبلغ شرط را افزایش دهد، سایر بازیکن‌ها می‌بایست شرط را افزایش دهند و حق چک کردن ندارند.

Small Blind (SB): اولین بازیکنی که سمت چپ کارت‌پخش‌کن قرار داشته و پیش از دیدن کارت‌ها، شرط را تعیین می‌کند.

Big Blind (BB): دومین بازیکنی که سمت چپ کارت‌پخش‌کن قرار داشته و عموما شرط SB را به دو برابر افزایش می‌دهد.

All In: چنانچه بازیکنی Raise (ریز) کند و بازیکن بعدی مبلغ کافی برای کال کردن نداشته باشد، با آل-این کردن تمام پول خود را وارد بازی می‌کند.

Bluffing: در ابتدای مقاله گفتیم که اگر شانس همراه‌تان نباشد، با دانستن قوانین بازی پوکر می‌توانید بازی را به‌نفع خود تمام کنید. یکی از مهم‌ترین نکات و اصطلاحاتی که در بازی پوکر باید بدانید، بلوف‌زدن یا فریب‌دادن است. به این صورت که شما ممکن است دست ضعیفی را داشته باشید، اما طوری شرط می‌بندید و Raise می‌کنید که گویا دست برنده را دارید. همین موضوع ممکن است باعث کناررفتن سایر بازیکنان و برنده‌شدن شما شود.

قوانین پوکر اوماها

قوانین پوکر اوماها

قوانین بازی پوکر اوماها مشابه قوانین بازی پوکر هولدم بوده، البته با یکسری تفاوت‌ در تعداد کارت‌های پخش‌شده و odds (آدز) دست‌ها. در بازی پوکر اوماها دیلر به هر بازیکن 4عدد کارت می‌دهد درحالی‌که در قوانین بازی پوکر هولدم یا تگزاس شروع بازی با 2عدد کارت است.

PDF آموزش بازی پوکر

ممکن است پس از مطالعه‌ی این مقاله به این فکر کنید که نیاز بیشتری برای مرورکردن و یادگرفتن قوانین پوکر دارید. لذا ما به‌زودی فایل‌های PDF آموزش پوکر را در اختیارتان می‌گذاریم تا هرزمان که به قوانین بازی پوکر نیاز داشته و به اینترنت هم دسترسی نداشتید، به‌راحتی بتوانید آن را مطالعه نمایید.

همچنین اگر می‌خواهید پیرامون قوانین و اصطلاحات بازی پوکر و چگونگی بازی پوکر تگزاس بیشتر بدانید، مقاله‌ی چگونه در پوکر تگزاس برنده شویم؟ را مطالعه نمایید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
X
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x