معرفیپوکر

جانی چان؛ ملقب به سریع‌السیر ، مسابقات پوکر

زندگی جانی چان ، ملقب به سریع السیر پوکربازان

جانی چان از آن دست پوکربازانی‌ست که افتخارات و سرمایه او را نمی‌توان به‌سادگی حساب و کتاب کرد. بعضی‌ها از سرِ داشتن سرمایه زیاد به بازی پوکر رو می‌آورند و بعضی‌ها برای پولدارشدن.

جانی چان از آن افرادی بود که برای رسیدن به سرمایه زیاد، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشت. فراز و نشیب‌هایی که خواندنشان آدرنالین زیادی در خواننده ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید چه بر سر زندگیِ چان، این پوکر باز معروف آمد، این بخش از پرادو مگ را از دست ندهید.

زندگی مارکوپولویی  Johnny Chan

 

جانی چان در سال 1957 در گوانگ‌ژو چین به‌دنیا آمد. خانواده او در شغل رستوران‌داری فعالیت داشتند و تا زمانی‌که جانی به 5 سالگی رسید، در همان گوانگ‌ژو چین زندگی می‌کردند. اما پس از آن، زندگی آن‌ها شکل متفاوتی به خود گرفت و محل سکونتشان مدام دستخوش تغییرات شد.

از گوانگ‌ژو به هنگ‌کنگ رفتند، از هنگ‌کنگ به آریزونا و سپس از آن‌جا به فنیکس. در نهایت هم از فنیکس به هیستون تگزاس رفتند و رستوران خانوادگی‌شان را در همان‌جا راه‌اندازی کردند.

این جابه‌جایی‌ها با مخالفت جانی چان همراه بود؛ زیرا پیداکردن مدرسه جدید و آشناشدن با بچه‌های بومی آن‌جا، کار دشواری برای او بود. همچنین تسلط جانی چان بر زبان انگلیسی آن‌قدر زیاد نبود که بتواند با شرایط جدید به‌سادگی کنار بیاید.

سخت‌ترین بخش زندگی جانی چان، کنارآمدن با فرهنگ آمریکایی‌ها بود که زمان‌ زیادی را از او گرفت.

در نهایت وقتی جانی چان به 16 سالگی رسید، خانواده‌اش هیستون تگزاس را برای اقامت انتخاب کردند و رستوران خانوادگی‌شان را در همان‌جا تاسیس کردند. اما چه شد که جانی چان سر از بازی پوکر درآورد؟

 

زیرزمین رستوران، محل انجام بازی پوکر

جانی چان برای آن‌که بتواند شغل خانوادگی‌اش را ادامه دهد، رشته هتل‌داری را در دانشگاه هیستون انتخاب کرد. همچنین او در اوقات فراغتش، به بازی بولینگ می‌پرداخت.

در یکی از روزهایی که جانی چان با دوستانش مشغول بازی بود، با پوکر آشنا شد. او اولین‌بار در 16 سالگی با این بازی آشنا شد و سعی کرد تا آموزش آن را کامل و جامع دریافت کند.

گرچه او سن کمی داشت، اما بردهای او همانند یک پوکر باز باتجربه و کاربلد بود. همین موضوع باعث می‌شد تا افراد باتجربه و حرفه‌ای، نسبت به انجام بازی با او، از خودشان رغبت نشان دهند.

ازهمین‌رو جانی، زیرزمین رستورانشان را به محلی برای برگزاری مسابقات دوستانه و غیررسمی تبدیل کرد. هوش و استعداد جانی چان سبب حسادت برخی از پوکر بازها شده بود.

رویای تبدیل‌شدن به یکی از پوکربازان معروف جهان در جانی زنده شد و تصمیم گرفت در همان 16 سالگی، به لاس‌وگاس برود و در یک مسابقه غیرقانونی، خودش را محک بزند.

 

اولین حضور حیرت‌انگیز جانی چان در مسابقات پوکر

 

جانی با این‌که تنها 16 سال سن داشت، اما تصمیم بزرگی گرفت و با 500 دلار به مصاف پوکربازان حرفه‌ای و باتجربه در لاس‌وگاس رفت. د

ر تعجب همگان، او در بازی اول همان شب به برد 20 هزار دلاری رسید. این برد برای او ارزش بسیار بالایی داشت؛ زیرا اولین‌باری بود که چنین اتمسفری را تجربه می‌کرد.

اما بی‌تجربگی و سن کمش بر او چیره شد و تمام آن پولی را که برده بود، در همان شب باخت. اما این باخت باعث نشد نسبت به این بازی، دلسرد شود و برعکس، انگیزه‌ای مضاعف به‌دست آورد و سعی کرد دانش و تجربه‌اش را در بازی پوکر افزایش دهد.

 

 

ظهور جانی چان در قامت یک پوکر باز

 

جانی چان وقتی به این ایمان رسید که می‌تواند اتفاقات خاصی را رقم بزند، تصمیم بزرگ و پر از ریسکی را گرفت. او برای آن‌که شغل خانوادگی‌اش، یعنی رستوران‌داری را ادامه دهد، رشته هتل‌داری را در دانشگاه انتخاب کرده بود.

اما ورق زندگی او برگشت و در سن 21 سالگی، قید درس و تحصیلات را زد و از دانشگاه انصراف داد.

جانی برای آن‌که بتواند رویاهایش را محقق کند، مجددا به لاس‌وگاس رفت و به‌دلیل سرمایه اندکش، میز با ورودی 3 دلار را انتخاب کرد. او به تلاش و بازی ادامه داد تا توانست خود را به‌عنوان یکی از بهترین پوکر بازهای دنیا معرفی کند.

او برای تبدیل‌شدن به چنین شخصی، دست به خیلی از کارهایی زد که شاید برای بسیاری از افراد به همین سادگی‌ها نباشد.

او برای شرکت در مسابقات پوکر، برخی از وسایلش را فروخت تا بتواند هزینه لازم برای ورود به مسابقات را تامین کند. همچنین برای آن‌که بتواند تمرکزش در مسابقات پوکر را افزایش دهد، تصمیم گرفت سبک زندگی‌اش را تغییر دهد.

او سیگارکشیدنش را ترک کرد و خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم را جایگزین لایف‌استایل قبلی‌اش کرد. جانی می‌دانست که با این تغییرات و البته استعدادی که دارد، به جمع پوکربازان معروف جهان خواهد پیوست.

 

دادن لقب سریع‌السیر به جانی چان

پس از تغییر سبک زندگی، وارد تورنمنت‌ پوکر شد. تورنمنت Bob Stupak’s America’s Cup اولین مسابقه‌ای بود که جانی در آن شرکت کرد. او برای حضور در این مسابقه، انگیزه‌های بسیاری داشت؛

زیرا به‌جز افراد محلی، کسی او را نمی‌شناخت و این مسابقه فرصت خوبی بود تا خود را به طرفداران این بازی نشان دهد.

شروع مسابقه‌اش، همه را انگشت‌به‌دهان گذاشت؛ زیرا در همان نیم‌ساعت ابتدایی مسابقه، 13 نفر از 16 نفر حاضر در مسابقه را تارومار کرد! سبک بازی تهاجمی‌اش سبب شد تا در همان اولین تجربه‌اش در مسابقات پوکر، به او لقب سریع‌السیر (Orient Express) را دهند.

او شگفت‌انگیز بازی می‌کرد و دیگران را شیفته مهارت و هنر خود می‌ساخت. جانی چان به‌سرعت توانست به یک الگوی کامل برای علاقه‌مندان این رشته تبدیل شود.

 

حضور جانی چان در جمع پوکربازان معروف جهان

 

حضور او در تورنمنت‌های مطرح دنیا، جرات و جسارت را در پوکر بازهای آسیایی زیاد کرد. سال‌ها فعالیت در این حوزه، جانی را در جمع یکی از پرافتخارترین پوکربازان معروف جهان قرار داده است.

جانی در کارنامه حرفه‌ای‌اش، 10 دستبند مسابقات WSOP را دارد که از این منظر، جزو پرافتخارترین‌ها محسوب می‌شود.

جانی و دویل برانسون هر دو با داشتن 10 دستبند طلا، در رتبه دوم پرافتخارترین پوکربازان مسابقات WSOP قرار دارند که در این رتبه‌بندی، فیل‌هلموث افسانه‌ای با داشتن 14 دستبند، در رتبه نخست قرار دارد.

موفقیت‌ها و بردهای چندمیلیونی او، جانی چان را به یکی از سرمایه‌داران این صنعت تبدیل کرد. درخشش او در این حوزه، نگاه‌ها را به او معطوف کرد و همین موضوع سبب شد تا او به فعالیت‌های دیگری هم ورود پیدا کند.

 

جانی چان؛ خارج از گود

جانی خارج از حوزه بازی پوکر، فعالیت‌های دیگری هم داشته است که در این بخش نهایی، می‌خواهیم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم. یکی از همین فعالیت‌ها، نویسندگی کتاب است.

جانی با همراهی مارک کارو در سال 2005 کتاب Play Poker Like Johnny Chan  را به چاپ رساند که در سال آینده‌اش، این کتاب به Million Dollar Hold’Em: Winning Big in Limit Cash Games  تغییر نام داد.

همچنین او در چند فیلم از جمله فیلم Rounders  به ایفای نقش پرداخته و از این جهت با کمپانی EPSN قرارداد بسته بود.

شاید فکر کنید که او با ورودش به دنیای مسابقات پوکر، قید رستوران‌داری را زد؛ اما این‌طور نیست. او همان شغل خانوادگی‌اش را ادامه داد و حق امتیاز هتل-رستوران Stratosphere را خریداری کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
X
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x